Podmiot Zarządzający Aktywami S.A.

Infolinia: 32 604 30 31 | e-mail: kontakt@pzasa.pl | |

Błędna spłata raty. Co zrobić, żeby odzyskać pieniądze od spółki leasingowej? Wyjaśniamy

Zapłaciłeś swoją ratę na konto spółki leasingowej? Napisz wniosek o zwrot środków, a potem przelej je na rachunek Podmiotu Zarządzającego Aktywami. Tylko wtedy Twoja rata zostanie prawidłowo rozliczona. Spółki leasingowe nie mają tytułu prawnego do otrzymania jakichkolwiek rat leasingu, rat wykupowych lub rat pożyczek z portfela znajdującego się w PZA.

Spółki leasingowe sprzedały wierzytelności leasingowe i otrzymały za nie pełną cenę, w tym z góry równowartość całego podatku VAT, który mają zapłacić przez cały okres trwania umowy. W związku z tym, spłaty rat leasingu, rat wykupowych lub rat pożyczek należne są wierzycielowi, czyli Podmiotowi Zarządzającemu Aktywami.

Pamiętaj! Spłaty do VB Leasing i VB Leasing Automotive nie są skuteczne i nie powodują wygaśnięcia zabezpieczenia.

Błędna spłata. Co to oznacza?

Pieniądze przelane przez Klientów do spółek leasingowych traktowane są jako tzw. błędna spłata. To wszelkie wpłaty z tytułu opłat leasingowych, rat wykupowych i rat pożyczkowych dokonywane na konta spółek leasingowych zamiast na konta PZA (dotyczy umów w PLN)

Wierzyciel (Podmiot Zarządzający Aktywami) nie może skutecznie rozliczyć wierzytelności, jeżeli środki nie trafiły na jego konto. W takim przypadku niestety nie można mówić o spłacie raty. Jeżeli część środków została wpłacona do spółek leasingowych i nie wróciła na spłatę wierzytelności do PZA to jest traktowana jako nadal niespłacona wierzytelność. Jeżeli PZA otrzyma spłatę od klienta, wtedy dług zostanie zaspokojony. Taka sama sytuacja tyczy się przekazania środków przez spółki leasingowe – mówi prezes Podmiotu Zarządzającego Aktywami Robert Midura-Rashed.

Błędna spłata. Co zrobić?

  • Jeżeli wpłaciłeś pieniądze na konto spółki leasingowej zamiast do PZA masz prawo do żądania zwrotu tych środków od spółek leasingowych
  • Skontaktuj się z VB Leasing lub VB Leasing Automotive i złóż wniosek (wraz z uzasadnieniem) o zwrot błędnej spłaty
  • Jeżeli wpłaty na rachunki spółek leasingowych zostały dokonane po 25 lipca 2023 r., postępowania restrukturyzacyjne nie stoją na przeszkodzie ich zwrotowi
  • Spółka leasingowa ma obowiązek zwrócić Ci błędnie wpłacone pieniądze
  • Odzyskane środki przelej na właściwy rachunek Podmiotu Zarządzającego Aktywami. Tylko wtedy Twoja rata zostanie prawidłowo rozliczona i unikniesz windykacji

Jeżeli złożyłeś wniosek do spółki leasingowej o zwrot błędnej wpłaty, jednak nie otrzymałeś zwrotu to prosimy o informację na skrzynkę kontakt@pzasa.pl – PZA będzie Państwa wspierać w odzyskaniu błędnych spłat.

Zarządcy i spółki nie mogą zatrzymywać środków z tytułu błędnych opłat leasingowych i rat pożyczkowych. Powinni zwrócić środki dotychczas zatrzymane, których zwrot jest bieżącym zobowiązaniem masy sanacyjnej – mówi Robert Midura-Rashed.

Co z VAT?

W grudniu ubiegłego roku spółki dostały tymczasową możliwość podawania klientom swojego rachunku do spłaty podatku VAT. Podmiot Zarządzający Aktywami zaskarżył w całości postanowienia Sądu.

3 czerwca br. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu prawomocnie oddalił wnioski zarządców spółek leasingowych w całości i uznał, że nie mają one prawa pobierać równowartości podatku VAT, który powinien trafiać na konta Podmiotu Zarządzającego Aktywami. Oznacza to, że klienci spółek leasingowych wszystkie zobowiązania – raty leasingowe i podatek VAT – powinni spłacać tylko na rachunki PZA.

Ważne! VAT wpłacany do spółek leasingowych w okresie zabezpieczenia nie jest uznawany za błędną spłatę. Ale jeśli przelałeś równowartość podatku VAT na konto spółki leasingowej już po upadku zabezpieczenia (po 3 czerwca br.) to wpłata ta traktowana jest jako błędna spłata. Podmiot Zarządzający Aktywami oczekuje, że zarządcy spółek leasingowych zwrócą środki z tytułu nienależnego świadczenia w związku z upadkiem zabezpieczenia VAT – albo na podstawie Umowy Generalnej do PZA, albo do klientów celem ich odzyskania przez PZA.